Westside Weekly – Schedule Sep 25

Westside Weekly Schedule Culture Days

Westside Weekly Schedule Culture Days

Here is a listing of all the events taking place over the Westside Culture Days weekend.

The easy access link is http://tinyurl.com/WestsideCulture. Maps are available under the menu tab “Maps”

Please encourage your friends and neighbours and coworkers to come out and re-discover your community.

Who are all these people who felt it is so important to join in this event, this celebration of life, arts and businesses on the westside, regardless of political affiliation?

Look for the yellow and plum balloons, and bring an item or two for the Food Bank bins in the spirit of community joy.

Come to the launch on Friday – art galleries holding openings, to language sessions, to gem talks to harmonica workshops.

The Blenz People’s Choice prize is $250 as well as $100 Opus Art Supply gift card.

I’ve ordered the events according to place and then time to make it easier for you to plan your day:

Friday
Westbank First Nation Snecwips Heritage Museum
10-4 pm photographic exhibit of Marion Radawetz’s Skookum House Jewellery Designs
10-1030 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session
1130-12 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session
230-3 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session

Annemarie Fux Glass Studio
10-4 glass sculptor Annemarie Fux, painter Melissa Dunwoodie

Okanagan Lake Shopping Centre
11-3 TD Bank: sculptor Geert Maas on site and display
11-3 RBC: sculptor Lynden Beesley work on display

Dogwood Nursery
11-5 Painters Arlene Currie, Penny Fowler, Shannon Johnston, Robert Jenkins, Sandra Kessler, Robin MacMillan, Janice Sich, Teri Paul and Audrey Peat, fibre artist Mary Jenkins.

Main Street Westbank:
11-12 Curves: Leif David Magician performing Close Up magic
1-3 Westbank Library: painters Ralph Carlson and Bob Harrold, drawing from Pip Dryden, photographers Neil & Mary AnthesThe Music Room teacher and musician Dan Summerspotter Elaine Hughes-Games Kelowna Carving Club, The Granny Squares: Joyce Emmons, Betsy Cooke, Wendy Cormier, Hélène Garrett, Junette & Stu Taylor, Diana Hudson, and Nicola Newington
430-7:30 JK Schmidt Jewellers: Evelyn MacMillan 5 pm Artist Talk, 5:30 pm Lee Ann Schmidt Gems Presentation
10-5 Mad Hatter painter Ralph Carlson, photographer Paulette Breault, music by EZ Piano Systems
11-3 New Moon Art Gallery painter Heather Ferguson and gallery artists
630-8 New Moon Art Gallery Anthony Lau and the Classical Harmonica Workshop

Westbank Shopping Centre
5-8 The Nations Gallery Artworks, Art Opening
6-8 Julia Trops Gallery Artworks, Studio Sale, Projects Living in the Dash & Community Paper, Art Opening
6-8 Together Westside Gallery Artworks, Art Opening
5-8 Blenz Judith Mueller Felting Demonstration

Saturday
Westbank Shopping Centre:
10-6 Julia Trops Art Gallery: Projects Living in the Dash & Community Paper, Artworks & Studio Sale
10-6 The Nations Art Gallery: Pat Raphael, Holly Bob, Sheldon P. Louis, Judi Garner Neihaus, Tashina-Mae Raphael, Lee Claremont
10-6 Together Westside Art Gallery: Kay Baehl, Julia Trops, Audrey Peat, Sarah Parsons, Eileen Murray, Paulette Breault, Kirsten Petersen, Noelle Nadeau-Khoo
10-12 Blenz: Gold leafing Demonstration Julia Trops
11-3 Blenz: Henna Coralee Miller and Matthew Brown
11-3 Libertine’s: Janine Lott, Stewart Jacobs, Noll Derickson, Linda Lavelle, Lorraine Cornish, and Maggie Lynne
11-3 Lammle’s: painter Mimi Moylan
11-3 Clothes Pin Laundromat: painter Richard Jacobs
11-3 Imperial Optical: painter Jamie Morris
11-3 Momo Sushi: painter Kirsten Petersen
11-3 Off the Dock: sculptors Annabel Stanley, Alan Waidman, jeweler Cherie Sibley W
11-3 TD Bank: painter Linda Lovisa
11-3 RBC Bank: painter Cherie Sibley W
12-5 Blenz: Music by Papa Thom and Friends including Theresa Bishop, James Judd, Rachel Layne
12-5 Blenz: Westside Community Food Bank
12-3 Sarafanov Ballet Studio Gallery
1-5 99.9 Sun FM Sun Seeker

Dogwood Nursery
10-4 Painters Arlene Currie, Penny Fowler, Shannon Johnston, Robert Jenkins, Sandra Kessler, Robin MacMillan, Janice Sich, Teri Paul and Audrey Peat, fibre artist Mary Jenkins.

Main Street Westbank:
10-5 Mad Hatter: painter Ralph Carlson and photographer Paulette Breault & EZ Piano Systems
10-4 JK Schmidt Jewellers: Evelyne MacMillan, enter ballot for prize
11-3 New Moon Art Gallery: painter Heather Ferguson

Synatan Fashion Centre
11-3 Second Cup: painter Wynnter Raphael

Copper Sky
11-3 Susan Neill visual artist and web designer

Westbank First Nation Sncəwips Heritage Museum
11-3 photographic exhibit of Marion Radawetz’s Skookum House Jewellery Designs
11:30–12 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session
1:30–2 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session

Annemarie Fux Glass Studio
10-4 glass sculptor Annemarie Fux, painter Melissa Dunwoodie

Volcanic Hills & BluSaffron Bistro
11-3 Fiona Neal Painting on the Patio

Okanagan Lake Shopping Centre
11-3 TD Bank: sculptor Geert Maas on site and display
11-3 RBC Bank: sculptor Lynden Beesley work on display

Sunday
Westbank Shopping Centre:
10-4 Together Westside Art Gallery: Kay Baehl, Julia Trops, Audrey Peat, Sarah Parsons, Eileen Murray, Paulette Breault, Kirsten Petersen, Noelle Nadeau-Khoo
10-4 The Nations Art Gallery: Pat Raphael, Holly Bob, Sheldon P. Louis, Judi Garner Neihaus, Tashina-Mae Raphael, Lee Claremont
10-4 Julia Trops Art Gallery: Artworks, Studio Sale, Projects Living in the Dash & Community Paper
11-3 Blenz: Painting demo Cosmos Painter Aaron K Metz
11-3 Blenz: Felting demo Judith Mueller
12-3 Sarafanov Ballet Studio
1-3 Livessence Drawing Society

Westbank First Nation Sncəwips Heritage Museum
11-3 photographic exhibit of Marion Radawetz’s Skookum House Jewellery Designs.
11:30-12 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session
1:30-2 Jordan Coble & Phonetic Okanagan Language Session

Main Street Westbank
11-3 New Moon Art Gallery: owner & painter Linda Lovisa

Dogwood Nursery
10-4 Painters Arlene Currie, Penny Fowler, Shannon Johnston, Robert Jenkins, Sandra Kessler, Robin MacMillan, Janice Sich, Teri Paul and Audrey Peat, fibre artist Mary Jenkins.
1-4 Harpist Ingrid Schellenberg

Synatan Fashion Centre
11-3 Second Cup: painter Wynnter Raphael

Copper Sky
11-3 Susan Neill visual artist and web designer

Annemarie Fux Glass Studio
10-4 glass sculptor Annemarie Fux, painter Melissa Dunwoodie

Volcanic Hills & BluSaffron Bistro
11-3 painter Fiona Neal